Adelsbrev 1714 utfärdat av Karl XII
Klubbat för:
55000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
ADELSBREV. KARL XII (1682-1718). Adelsbrev utfärdat och egenhändigt undertecknat av Karl XII, på pergament, för Bernhard och Isak Cederholm, daterat Stockholm den 19 augusti 1714.
6 handskrivna sidor i tusch på pergament med ett handmålat vapen i tusch och akvarell. I folio ca 440x280 mm, vapnet ca 140x155 mm.
Insatt i samtida brunt skinnband, pärmar med rikt guldpressade ramar. Med vidhängande stort rött lacksigill i svarvad dosa av trä (ek), locket lagat och skadat undertill, asken med liten skada. Modernt exlibris Tor och Anna Ahlström på främre pärmens insida. Skriften något blekt, bladen något solkade i marginalerna, några småfläckar.
2 kvittenser daterade Stockholm 1717 rörande Cederholm monterade på bakre pärmens insida.
Bernhard Cederholm(1678-1750), adlad Cederholm, introducerad 1719, till Grimstad i Östra Skrukeby socken och Frö i Lillkyrka socken (Östergötland). Bl.a. sekreterare hos ambassadör Johan Rosenhane i Berlin, lagman i Vadstena, justitiekansler och president i Göta hovrätt. Slöt själv sin ätt. Var även med Karl XII i vid kalabaliken i Bender och Demotica.
Densammes bror Isak Cederholm, adlad Cederholmar, kapten vid Närke och Värmlands regemente, adlades samtidigt, men blev ej introducerad.
6284
2016-06-21