Tre brev från Wihelm Stenhammar till John Forsell
Klubbat för:
3000 SEK
Utropspris
5 000-6 000 SEK
FORSELL. STENHAMMAR, WILHELM (1871-1927), svensk tonsättare, pianist och dirigent.
3 egenhändigt signerade brev till John Forsell, varav 2 stycken i 8:o, 2 resp. 4 sidor och 1 i A4, 1 1/2 sida, sistnämnda daterat Marstrand 6 aug. 1925, övriga Göteborg, 13 och 15 november 1910, samtliga signerade "Sten". 3 st.
Stenhammar skriver i ett brev bl.a. att han är "olustig och osällskaplig" , i ett annat vill han inte att Forsell framför den sk. "Tirfingballaden", då han finner den "undermålig" och inte vill ha den "framdragen ur glömskan". Delvis vikta.
Proveniens: John Forsell (1868-1941), svensk operasångare, chef vid Kungliga Operan i Stockholm 1924-39.
6301
2016-06-21