17 vyer över Stockholm av Werner ca 1830

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

8 000-10 000 SEK

WERNER (VERNER), FREDRIC EMANUEL. Utsigter af Stockholm utaf Fr. Werner. Stockholm (C. Müller) 1829.

Litograferat titelblad och 17 litograferade vyer över Stockholm, samtliga uppsatta i passepartout med två i varje, varje plansch ca 180x240 mm, hela bladet ca 440x280 mm. Ovanligt rena blad, några med smärre skador i marginalen.

Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.

6252

2016-12-20