Arabisk handskrift daterad 1829
Klubbat för:
100000 SEK
Utropspris
7 000-9 000 SEK
KORAN. Arabisk handskrift, daterad 1829 (ingen uppgift om skrivare).
Totalyta ca 245x155 mm, textyta ca 178x100 mm. Omfattande ca 369 blad i tusch på vaxat papper, text i svart med punkter i guld inom ram i guld. Dubbelsidigt titelblad i guld och färger, yttersta hörnen lagade med viss förlust, baksidan av marginal lagad, något nött. 1 blad med lagad reva, ca 90 blad med lagningar i marginaler , ett större lagat hörn (fler i början), något fläckad. Några blomsterdekorationer utanför texten.
Senare klaffband från 1900-talet i grönt skinn med gulddekor, delvis nött. Nya försättsblad.
6404
2016-12-20