Carl Larssons resedagbok med originalteckningar
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
CARL LARSSON (1853-1919). Från Stockholm till Messina - illustrerad resedagbok. 1886.
Omfattar 15 sidor text och illustrationer egenhändigt gjorda av Carl Larsson och signerad av denne på första bladet, mått ca 290 x 225 mm, samtliga med sidnumrering i hörnen (några småfläckar, smärre veck.
Insatta i lila klotband (tidigt 1900-tal), delvis något nött, med text på främre pärmen "Teckningar af Carl Larsson".
Tillsammans med 3 tryckta böcker: Kalendern Svea 1887 (där texten trycktes för första gången), De Mina, 1919 och Sällskapet Bokvännernas utgåva av texten från 1947.
Ur Carl Larssons förord på första sidan:
"Kära publik, till dig, du högt värderade och innerligt afhållna, mångtusenhöfdade fantom, vänder jag mig i ödmjukhet, med bön om öfverseende med hvad jag här ämnar ´pracka´ på dig, samt om att icke lägga det under kritikens synglas, utan ta det med samma känslor, som en vän mottar af en annan vän de - om jag så må säga - privatintryck, han erfarit på längre resa. Om museer, monumentala byggnader eller landtbruk, får du icke mycket höra, sånt står i böckerna. Nej det är endast en liten cykel bizarerier, porträtter, sådant som gjort mig ´flat´, allt möjligt som aldrig förekommer i vanliga, välartade resebeskrifningar, ett slags ´huller-om-buller´. Nu förstår du nog hvad jag menar, och är nog bearbetad för att välvilligt mottaga hvad som helst. Din Carl Larsson".
Carl Larsson reste 1886 tillsammans med Ernst Josephson till Malmö, Köpenhamn, Roskilde, Nyborg, Kiel, Hamburg, Paris, Gréz, Lyon, Marsaille, Nizza (Nice), Monaco, Monte Carlo, Genua, Milano, Venezia, Firenze, Roma, Napoli, Pompeji, Capri och Messina.
"Här möter man illustratören och tidningstecknaren C. L. på bästa humör" (ur Georg Svenssons förord till texten i Sällskapet Bokvännernas utgåva).
LITTERATUR
Ulwa Neergaard: Carl Larsson - Signerat med pensel och penna, Stockholm 1999.
PROVENIENS: Fil dr Emil Hultmarks samling. Emil Hultmark (1872-1943), konsthistoriker och samlare.
Konsthistorikern Carl David Moselius.
6189
2016-12-20