Handritad karta över Långholmen
Klubbat för:
3200 SEK
Utropspris
4 000-5 000 SEK
Handritad karta i tusch och akvarell över Långholmen och Pålsundet, ca 260x400 mm. Utan år (sent 1700-tal). Hål och skador i mittvecket, i övre del liten förlust, några revor och veck. Ramad.
Vissa tomter är ägarangivna, som "Ståhl-fabriqueuren Olof Becklins tomt", även Spinnhuset trägårds och gårdstomter är angivna.
Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.
6263
2016-12-20