Handritad karta över Långholmen

Klubbat för:

3200 SEK

Utropspris

4 000-5 000 SEK

Handritad karta i tusch och akvarell över Långholmen och Pålsundet, ca 260x400 mm. Utan år (sent 1700-tal). Hål och skador i mittvecket, i övre del liten förlust, några revor och veck. Ramad.

Vissa tomter är ägarangivna, som "Ståhl-fabriqueuren Olof Becklins tomt", även Spinnhuset trägårds och gårdstomter är angivna.

Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.

6263

2016-12-20