Homanns Stockholmskarta från 1730

Klubbat för:

3200 SEK

Utropspris

3 000-4 000 SEK

HOMANN, JOHANN BAPTIST (1663-1724). Accurater Grundriss und Prospect der. Kön. Schwed. Reichs. u. Hauptstadt Stockholm mit aller herumligenden Gegend... Nürnberg ca 1730.

Handkolorerad graverad karta med kartusch och två vyer över Stockholm ("Norder Malm" och "Syder Malm"), kompassros i gult och rött. Ca 490x585 mm. Lagning på baksidan av mittveck, bruntonat mittveck, fläckar i marginal.

Kartograf Johann Baptist Homann (1663-1724).

Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.

6266

2016-12-20