Karl XI - Två ovanliga gravyrer från 1672
Klubbat för:
5000 SEK
Utropspris
5 000-6 000 SEK
KARL XI (2). Två graverade planscher från 1672, dels Tronbestigningen, dels Conclave magnum Regni Comitiis dicatum, in quo Majest: Regiae Regni gubernacula à Matre Regia, Tutoribus ac cunctis Regni Ordinibus conferebantur.
Tronbestigningen: Karl XI som prins i centrum på en sockel omgiven av sin uppvaktning och förmyndarregering (Per Brahe, Magnus Gabriel de la Gardie, Hermann Fleming, Carl Gustav Wrangel, ledd av änkedrottning Hedvig Eleonora). En krona och spira framräckes ur ett moln. 3 spalter tysk text under bilden. Mått 287x355 mm. Två mindre lagningar i nedre marginal, några småfläckar och mindre revor i marginal.
Conclave: Några mindre lagningar i marginal, några småfläckar. Ca 330x485 mm. Se Snoilsky nedan. 2 st blad.
Snoilsky, Svenska historiska planscher. CXI A1: "Tronbestigningen. På en öppen scen, hvars sidopelare ofvantill förlora sig i moln, står den unge konungen, i romersk dräkt, med staf i handen, ofvanpå ett smyckadt altare, hvarå läses: Zu Gottes Ehr, Führt Euer Wehr. Vid sidorna stå änkedrottningen, två änglar med sköldar, samt åtskilliga allegoriska figurer. I bakgrunden hålla pager konungens hjälm, svärd och lans, samt stridshäst. Två ur skyar framsträckta armar hålla krona och spira. Nederst 3 spalter vers: Dess Aeltsten Königreichs Nahm Schweden Lande führet - Kopparstick 286 x 355".
Snoilsky, Svenska historiska planscher. CXI B9: "Rikssalen öfverfylld af åskådare. I förgrunden innanför ett skrank synes den kungliga tronen jämte en lägre stol för Riks-änkedrottningen. Hon håller sin sons hand. Riksråden bilda grupper vid sidan. Alla äro stående. Tre stora hundar förekomma äfven innanför skranket. Kopparstick 330 x 490".
Ovanliga gravyrer.
Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.
6195
2016-12-20