Karl XII egenhändigt undertecknad handling 1698
Klubbat för:
4200 SEK
Utropspris
6 000-8 000 SEK
KARL XII (1682-1718), kung av Sverige 1697.
Egenhändigt undertecknad handling, rörande ammunition att användas till utprovning av en lavett, som arklimästaren Jonas Berg ska leverera, daterat Stockholm d. 27 oktober 1698, omfattande 1 sida i folio. Skador i marginalen. På baksidan kvittens på ammunitionsleveransen, daterad den 31 oktober 1698.
6382
2016-12-20