Karta över Baggensstäket 1830

Karta över Baggensstäket 1830
Karta över Baggensstäket 1830

Klubbat för:

7000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

SÄLLSYNT KARTA ÖVER BAGGENSSTÄKET. KOLTHOFF, SVEN. Karta öfver Morana Edet Gling Edet och Baggens sundet. Kongl. maj:st och rikets höglofl. ständer underdånigst ödmjukast tillegnad, i afseende på en canalgräfning för genaste segelfarten till Stockholm för alla från Östers Sjön kommande fartyg, hvar igenom vinnes säker fart på en dag från Dalar Ön fyra mil till Stockholm med samma vind, då nuvarande segelled från Dalar ön utgör elfva mil och fordrar flere vindar, och ofta en tidsutdrägt af flere weckor till genomfart. I händelse att farled tillåtes utprickas från Gillinge ön blefve segelfarten från öpna sjön för tjugofyra fots fartyg till Stockholm, endast sju och en half mil från lotsens emottagande, i nära rät linea, som bilagorne ett och två utvisa. På begäran af stallmästren friherre A. Cederström. Författad i october och november 1829. Af Sven Kolthoff ingenieur. Stockholm (J. L. Ebeling) 1830.

Litograferad karta / ritning över farleden Baggensstäket (farled mellan Baggensfjärden och Lännerstasundet). Ca 660x490 mm. Något småfläckad, smärre veck, liten lagning i nedre marginal.

Sällsynt karta över Baggensstäket. Kartan finns i ett exemplar på Krigsarkivet.

Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.

6279

2016-12-20