Karta segellederna ifrån Landsort och Säfösund
Klubbat för:
2400 SEK
Utropspris
3 000-4 000 SEK
LUNDGREN, C. G. Karta öfver segellederna ifrån Landsort och Säfösund till Södertelge på kongl. maj.ts nådigste befallning sammandragen och författad af sjömätnings corpsen 1816. Tryckt 1816.
Stor graverad karta med infälld karta över Södertälje kanal. Ca 935x625 mm. Fint avdrag på tjockt papper. Lagning i övre hörn (endast marginal) och liten del av marginal, liten fläck.
Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.
6280
2016-12-20