Küsel Karta öfver Skepps- och Kastell-holmarne
Klubbat för:
1500 SEK
Utropspris
2 000-3 000 SEK
SKEPPSHOLMEN - KASTELLHOLMEN. KÜSEL, C. J. Karta öfver Skepps- och Kastell-holmarne. Lithografierad och utgifven. 1852.
Delvis kolorerad litograferad karta. Ca 540x720 mm. Några lagade revor i marginalen. I passepartout. 2 st.
Tillsammans med Küsel, Ladugårdslandet, endast 1 av fyra blad ur större karta med bl.a. Strandvägen, Galärvarvet, ca 1850, litografi, ca 540x760 mm.
Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.
6272
2016-12-20