Mannerheim-Sparres Bröllopsresan
Klubbat för:
5000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
MANNERHEIM-SPARRE, EVA. Bröllopsresan. Beskrivning av en resa i Fjärrkarelen sommaren 1893. Stockholm (Konstvärlden) 1945.
4to. 10 signerade etsningar Loius Sparre (alla) och text lösa i omslag.
Originalkartong av halvpergament, rikt guldornerad rygg. Pergamentskodd marmorerad kassett. Upplaga tryckt i 180 nr. ex., detta nr 18.
Bokens typografi och redaktion av Otto G. Carlsund.
6089
2016-12-20