Sällsynt karta De koninklyke Hooft-Stad Stockholm
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
20 000-30 000 SEK
SÄLLSYNT KARTA ÖVER STOCKHOLM. De koninklyke Hooft-Stad Stockholm met alhare straaten en steegen in een accurate grond tykening. Utan tryckort och år (tidigt 1700-tal).
Kolorerad graverad karta med en textkartusch och två textförklaringar i varje nedre hörn. Ca 520x590 mm. Monterad på väv, några veck, några småfläckar.
Hittills okänd karta, ej känd av Kungliga Biblioteket. Troligen publicerad i Holland.
Jämför Werner von Rosenfelts karta över Stockholm från 1701.
Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.
6253
2016-12-20