Samling dokument rörande släkten Oxenstierna

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

OMFATTANDE SAMLING DOKUMENT RÖRANDE SLÄKTEN OXENSTIERNA.
170 brev och handlingar daterade 1576 - 1743.
Delvis med revor, fläckar och skadade sigill.

Samlingen består till största delen av brev och handlingar från 1600-talet och innehåller dokument rörande ett 30-tal personer ur släkten Oxenstiernas olika grenar, af Södermöre, af Croneborg, af Eka och Lindö, och af Korsholm och Wasa.
Samlingen innehåller även 9 st kungliga handlingar ställda till personer i släkten Oxenstierna, 6 st signerade Karl XI , 2 st signerade Fredrik I och 1 st signerat Hedvig Eleonora.

Ca 30 dokument kopplade till Johan Axelsson Oxenstierna (1611-1657) och dennes arvingar.
Bland annat ett dokument angående morgongåva till hustrun Margareta Sture (1615-1646), daterat 25/7 1636 och ett arrendekontrakt för mark i Hörningsholm, daterat 4/1 1639. Ca 10 dokument kopplade till Erik Axelsson Oxenstierna (1624 - 1656) och dennes arvingar. Bland annat ett brev med inbjudan för Magnus Durell att närvara vid Axel Oxenstiernas begravning daterat 20/2 1655.
Ca 20 dokument kopplade till Axel Eriksson Oxenstierna (1652-1676) och dennes arvingar.
Samlingens tidigaste dokument är ett brev från Gabriel Kristiernsson Oxenstierna (c. 1500 - 1585), till Märtha Leijonhufvud (1520-1584) daterat 1576, och det senaste ett brev från Elsa Barbro Oxenstierna af Croneborg (1694-1764), daterat 1743.

Proveniens: Kulla Gunnarstorps slott.

6398

2016-12-20