Sjökort Sverige 5 st sent 1800-1900-tal
Klubbat för:
2200 SEK
Utropspris
1 500-2 000 SEK
SJÖKORT 1800-1900-TAL (5). Stockholms skärgård. 1892. Rättad 1919 (stämpel). No 29. Ca 690x1050 mm.
Special öfver Norrköpings bugten, Landsort - Häradskär, 1885. Ca 1050x690 mm.
Geflebugten, 1903, Rättad 1919 (stämpel). No 24. Ca 1050x690 mm.
3 graverade kartor, samtliga vikta en gång, något nötta, och med stämpel Nautiska affären, Göteborg.
Tillsammans med 2 moderna sjökort över Simpnäsklubb - Landsort, 1983, Rödlöga - Svenska högarna, 1984.
Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.
6235
2016-12-20