Stockholm och Vaxholm av Martin och Lundgren

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 000-1 500 SEK

STOCKHOLM (5). MARTIN, JOHAN FREDRIK Utsigt öfver Stockholms stad. Stockholm 1801. Graverad vy ca 220x400 mm., hela bladet ca 500x400 mm. (Delblad till S. G. Hermelin "Geographiske chartor öfver Sverige", 1787-1807, del 3 Svea Rike). Något solkat, småfläckar.

Tillsammans med: Lundgren: Karta öfver staden Waxholm (1857), Beaumont: Sketches in Denmark Sweden Lapland & Norway, nytryck av Martin: Utsigt af Stockholm från stadens södra sida (senare avdrag, 1900-tal ), Verner -Müller, Utsigt af Stockholm tagen från Kongl. Djurgården (nytryck). 5 st.

Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.

6243

2016-12-20