Stockholmsbilder från fem århundraden 1923
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
1 000-1 200 SEK
STOCKHOLM (2). Stockholmsbilder från fem århundraden 1523-1923. Red. Gustav Upmark - Arthur Sjögren - Gunnar Bolin - Ragnar Josephson. Stockholm (Aktiebolaget Gunnar Tisells Tekniska Förlag) 1923.
Folio (368x272 mm.). Rikt illustrerad.
Samtida brunt skinnband, nött, guld- och blindpressade ramar på främre pärm, på mittfältet titel och dekoration i guld, bakre pärm med blindpressade ramar, lagad i falsarna, guldornerad rygg m. skador, helt guldsnitt. +
LANDELL, NILS-ERIK. Stockholms kartor. Stockholm (Rabén & Sjögren, tryckt hos Mondadori i Italien) 1992.
Folio (ca 380x290 mm.). Rikt illustrerad i färg och svartvitt.
Blått originalklotband med skyddsomslag. Kassett (något skadad). 2 vol.
Den under redaktion av Gustav Upmark och Arthur Sjögren utgivna Stockholmsbilder är den mest omfattande bildsamlingen över Stockholm som publicerats, ett standardverk för alla samlare av Stockholmiana.
Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.
6199
2016-12-20