Teckningar, delvis i färg, av Cecilia Koch
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
8 000-10 000 SEK
TECKNINGAR. KOCH, CECILIA (andra halvan av 1700-talet-början av 1800-talet). Samling teckningar. 23 blad., varav 5 i akvarell. Varierande format o. teknik, blyerts, tuschlavyr. Nötta i marginalerna, enstaka fläckar. Delvis signerade o. daterade 1802-03. I nött pappomslag med delvis defekta knytband. Medföljer delvis söndrig ambrotypi föreställande Cecilia Koch.
Teckningar, skisser, föreställande ansikten, händer, landskap, blommor med mera.
6188
2016-12-20