Två kartor över Sverige av Bowen och Kitchin
Klubbat för:
2600 SEK
Utropspris
1 500-2 000 SEK
KARTA SKANDINAVIEN (2). BOWEN, EMANUEL. A new & accurate map of Sweden. Collected from the latest improvments and adjusted by the most authentic astron. observations. London, ca 1750-60.
Graverad karta med figurativ kartusch, ca 320x220 mm. +
KITCHIN, THOMAS. A new and accurate map of Sweden drawn from the best authorities. Sent 1700-tal.
Graverad karta, ca 230x250 mm. Några småfläckar. Båda ramade.
Emanuel Bowen (ca 1720-67) var gravör och kartograf i London.
Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.
6289
2016-12-20