Veslen: Entr´acte I-II, sign. litografier
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
5 000-6 000 SEK
VESLEN, BÖRJE. Entr´acte. (I) - II. 1944-45.
4:o. 44 litografier, varav 41 signerade (alla). Omslag och ryggar medbundna.
Välbevarat mörkgrönt hfrbd, rygg med fem upphöjda bind, övre guldsnitt, i övrigt oskurna. (K. Hässlers bokbinderi Stockholm.) Uppl. tr. i 200 nr. ex., dessa nr 133 resp. 000. 2 vol.
Del I dedicerad till Bertil Bull Hedlund på smutstitelbladet.
6093
2016-12-20