Wilhelm Stenhammar brev och manuskript
Klubbat för:
13000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
STENHAMMAR, WILHELM (1871-1927), svensk tonsättare, pianist och dirigent. Notmanuskript, brev, fotografi mm.
7 st notmanuskript eller fragment därav, några signerade, samtliga 1889-92, bl.a. "Ensam" signerat WS mars (18) 89 (blyerts), signerat Wilh. Sten, mars 1892, "Lokkeleg", signerat Wilh. Stenhammar 1888 (bläck), "Aftonstemmning," osignerat, samt 1 osignerat, daterat 24 juni 1889, med text av Heinrich Heine "Es hat die warme Frühlingsnacht die Blumen hervorgetrieben...", även tryckt 1889. Vissa skador och revor.
Tillsammans med notmanuskript inbundet i album tillhörande Signe Weinberg, daterat 1891 och med hennes namnteckning på bl.a. försättsbladet. Lös i bindningen, vissa smärre skador.
1 egenhändigt skrivet och signerat brev till Signe Kallenberg (född Weinberg), daterat (Stora Hotellet) Örebro 13 mars 1915 (vikt), 1 egenhändigt skrivet och signerat brev till "Konungen", (Kungliga Musikaliska Akademien), en ansökan om stipendier för yngre tonsättare, daterat 3 mars 1894 (några revor i marginalen, vikt).
1 fotografi föreställande Wilhelm Stenhammar med sin dåvarande fästmö Signe Weinberg utanför sin fars (Axel Weinberg) villa Kristiansborg i Södertälje, 1890 (enligt Signe Weinbergs anteckningar på baksidan, ca 80x110 mm, blekt, hörn skadat), 1 fotografi, porträtt (165x110 mm, skadat hörn).
Samt 1 egenhändigt skrivet och undertecknat visitkort av Selma Lagerlöf till "fröken Weinberg", odaterat (några smärre skador, ej på namnet) och 2 brev från Wilhelm Stenhammars hustru Helga Stenhammar till fru Kallenberg, daterat 14 mars 1925, som skrevs när Stenhammar var sjuk (4 s. i liten oktav), 2 brev till fru Fiedler, ett daterat Göteborg 23 januari 1930 (4 sida i oktav), och 1 daterat Göteborg 14 april 1930 (1 sida i oktav).
Ingår även 6 blad med avskrivna noter efter Wagner, eventuellt skrivna av Max Fiedler.
Signe Margaretha Weinberg (f.1872-1955 ?), var 1890 förlovad med Wilhelm Stenhammar, senare gift med Oscar Kallenberg, och, i sitt andra gifte, med Max Fiedler.
Proveniens: Signe Weinberg, gift Kallenberg och Fiedler (1872-1955?), via arv till nuvarande ägare.
6399
2016-12-20