Wrangelska palatset och Karlberg ur Suecia m.fl.

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 000-1 500 SEK

TVÅ GRAVYRER UR DAHLBERG MM. 2 graverade planscher ur Suecia Antiqua et Hodierna, ca 1690.

Palatium ...Caroli Gustavi Wrangelii (Wrangelska palatset, nuvarande Svea Hovrätt) och Carlberg (Karlberg). Carlberg graverad av Willem Swidde. Mått ca 270x335 / 260x570 mm. Båda i passepartout. Wrangelska palatset med lagningar i nedre del.

Tillsammans med Scene d´hyver a Stockholm. Paris 1804.
Graverad plansch över Mynttorget, Stockholm (troligen ur Acerbi, Voyage pittoresque au Cap Nord) samt
HURLIMANN. Eglise de la Marine a Stockholm. Chardon, tidigt 1800-tal.
Litograferad vy över Skeppsholmskyrkan, 180x220 mm. I passepartout.
4 st.

Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.

6241

2016-12-20