Ehrensvärds klassiska Italienresa
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
8 000-10 000 SEK
(EHRENSVÄRD, C. A.). Resa til Italien 1780, 1781, 1782. Skrifven 1782 i Stralsund. Ny uplaga. Stockholm (C. Deleen) 1819.
Stor 4:o. (6), (1)-84 s. 38 handkolorerade graverade planscher (alla, enstaka småfläckar).
Brunt hfrbd från sent 1800-tal, delvis nött, guldornerad rygg, skador i övre kant, svag spricka i bindningen. Text med några småfläckar.
Lindberg, Swedish Books, 52. Tryckt på tjockt papper.
Första upplagan av denna idealiserande Italienskildring trycktes redan 1786. Denna upplaga gavs ut av Fredrik Boye. Gravyrerna efter Ehrensvärds teckningar kan vara gjorda av bröderna Elias eller Johan Fredrik Martin, men även Heland är nämnd.
6125
2017-06-20