Handritad karta över Kalmar sent 1700-tal

Klubbat för:

7000 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

HANDRITAD KARTA - KALMAR. "Charta öfver Calmar stad". Utan år, sent 1700-tal.

Handritad karta i tusch och akvarell på papper, stor figurativ kartusch med skepp i svart o. vitt, beskrivning till höger, ca 395x520 mm. Vikt, några hål, bl.a. i mittvecket, småfläckar, marginalen med några smårevor, med handskrivet nummer och anteckning om stad på baksidan.

6201

2017-06-20