Handritade kartor över Karlskrona bl.a. 1718
Klubbat för:
2700 SEK
Utropspris
4 000-5 000 SEK
HANDRITADE KARTOR KARLSKRONA (2). "Plan af staden Carlscrona uti tiugu qwarter indehlt. Calsscrona (sic!) den 28 januarÿ åhr 1718".
Handritad karta i tusch och akvarell med textkartusch och förteckning på kvarteren till höger, ca 550x420 mm. Kartan senare uppsatt på kartong, bruntonad, vikt på mitten, lagade revor, fläckar, liten del av hörn saknas.
Tillsammans med mindre handritad karta över Karlskrona, utan titel. Troligen första halvan av 1700-talet. Ca 390x325 mm. Senare anteckning i marginal med datering 1720. Vikt, fläckar, minimala hål, pappersförluster och revor i marginalerna. 2 st.
6204
2017-06-20