Stumholmen i Blekinge - Handritad karta ca 1770

Klubbat för:

4000 SEK

Utropspris

4 000-5 000 SEK

HANDRITAD KARTA ÖVER STUMHOLMEN, BLEKINGE. "Charta öfver Stumhålmen, Kongshall och Laboratorie hålmen, aftagen år 1767 efter rätt visande compass då variasjonen var 13° vestlig."

Handritad karta i tusch och akvarell, ca 510x730 mm. Visar bl.a. "Profil af Batteriet på Kongshall" och beskrivande text i "Explication". Några veck, några smårevor och lagningar i yttre del och marginal, fläckar och liten förlust i nedre marginal.

6212

2017-06-20