Tecknade fortifikationsplanscher A.G. Oxenstierna

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

5 000-6 000 SEK

OXENSTIERNA (AF KORSHOLM OCH WASA), AXEL GABRIEL. 2 handritade planscher över befästningar, fortifikationer, tusch och akvarell, båda signerade, 1 daterad Carlberg, 5 februari 1802.
varierande mått, ca 210x360 - 435x570 mm. Titlar: "Bro-Skants" och "Approcher".
Några skador, förluster i nedre del, några revor och veck, småfläckar. Tillsammans med ytterligare 2 planscher, troligen också av Oxenstierna. 4 planscher.

Köpt på Bokauktionskammaren, Stockholms Auktionsverk, 20 oktober 1975, nr 6008 (såldes för 145 kr).

Axel Gabriel Oxenstierna (född 1787-10-13 i Vasa - skjuten 1808 i Norge). Kadett vid Karlberg 1800-10-13. Utexaminerad 1804-09-22.

6232

2017-06-20