Handlingar med bl.a kungliga handskrifter
Klubbat för:
6000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
HANDLINGAR UR SKOGAHOLMS BRUKS ARKIV. Bl.a. med några kungliga handskrifter, Kristina, hertig Karl, Hedvig Eleonora och Karl IX:s förmyndarregering.
Totalt 16 dokument (1595-1689), flertalet hörande till Simon Simonsson Rosenbergs tid på bruket (1645-89).
Samtliga handlingar utom en rör hus och mark i Östergötland och Uppland: gåvobrev, köpebrev, handlingar i tvister, utdrag ur jordeböcker, 2 brev rörande en krog i Örsundsbro (1668) mm. Egenhändiga namnteckningar av drottning Kristina (köpebrev daterat 1645), Hedvig Eleonora och Karl XI:s förmyndarregering (gåvobrev daterat 1667 med papperssigill).
Utöver detta finns en egenhändigt undertecknad uppmaning (ett rekommendationsbrev) daterad 1595 från hertig Karl till biskopen Peder Benedicti i Linköping att ha Lars Nicolai i åtanke vid nästa prästtillsättning. Medföljer även handlingar från 1800-1900-tal, bl.a. 10 st undertecknade Oscar I.
Flertalet handlingar numrerade, vissa anteckningar, fläckar och vissa skador, några mindre textförluster, saknade sigill mm.
Medföljer handskrivna innehållsförteckningar och senare avskrifter av dessa.
Nils Sundin (1828-98), brukspatron Skogaholms bruk.
Säljes som en samling utan returrätt.
6479
2017-11-21