Jan Johanssons Signerier med originalteckningar
Klubbat för:
8000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
SAMISKA BESVÄRJELSER MED ORIGINALTECKNINGAR (2). 10 originalteckningar till boken "Lappmannen Jon Johanssons signerier och besvärjelser", 1917. Samtliga fastmonterade på en sida , några med förläggarens attest på baksidan daterad 1917, några med blyertsanteckningar (anvisningar). Varierande storlekar, ca 190x150 mm. - 105x240 mm.
Nära samtida halvklotband i folio (400x310 mm), röd titeletikett i skinn på främre pärm, något nött band.
TILLSAMMANS MED: JOHANSSON, JON / LINDSKOUG, OSSIAN (utgivare). Lappmannen Jon Johanssons signerier och besvärjelser. Svartkonst från Lappland. Utgiven av Ossian Lindskoug. Malmö (Förlag Maiander) 1917.
4:o. 314 x 243 mm. 87 s. Illustrerad.
Modernt svart halvklotband, röd etikett på ryggen, medbundna originalomslag och rygg, omslagen bruntonade, främre förstärkt i inre marginal, liten lagning på bakre hörn. Bibliofilupplaga tryckt i 375 numrerade exemplar, varav detta är nummer 173.
6089
2018-12-07