Konkret konst med serigrafier av bl.a. Baertling
Klubbat för:
6500 SEK
Utropspris
6 000-7 000 SEK
BAERTLING. BJERKE PETERSEN, VILHELM. Konkret konst. 1956.
4:o (280x200 mm). 4 signerade kolorerade originalserigrafier O. Baertling - O. Bonniér - K.-A. Pehrson - V. Bjerke Petersen (alla), kolorerade planscher o.a. illustrationer.
Ljusbrunt dekorerat originalskinnband, något nött, rygg med fem upphöjda bind, mörknad i nedre kant, övre guldsnitt, marmorerad skinnskodd pappkassett. Upplaga tryckt i 150 numrerade exemplar, detta nr 11. Exlibris Carl-Eric Björkegren.
Proveniens: Carl-Eric Björkegren (1920- försvunnen i juni 1994, dödförklarad 11 november 2005 av Stockholms tingsrätt), svensk direktör, konstsamlare och affärsman.
6030
2018-12-07