GAN 1 signerad teckning i tusch och gouache
Klubbat för:
7100 SEK
Utropspris
6 000-7 000 SEK
LINDGREN, NILS. Gösta Adrian-Nilsson. 1949.
4:o (ca 265x187 mm.). 1 signerad teckning i tusch och gouache GAN (lös), kolorerade planscher och andra illustrationer.
Ljusbrunt skinnband, något blekt på främre pärm, figur i guld på främre pärm, guldornerad rygg, helt guldsnitt. Skyddsomslag (marginalrevor och skador). Lätt nött marmorerad pappkassett. Bibliofilupplaga tryckt i 200 numrerade exemplar, detta nr 61.
6077
2019-06-14