Handritad karta Västmanland 1785
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
6 000-8 000 SEK
HANDRITAD KARTA VÄSTMANLAND. "Charta öfver Mora och Lindbo uti Wästmanland, norra Bergslagen och soken, med deras torp och andra lägenheter afmätt efter herr general directeuren Jan Transchiölds ordres år 1698 af F. Wagelin, och renoverad i Kongl. landtmäteri contoiret år 1785".
Stor handritad karta i akvarell och tusch, ca 1770x1075 mm. Kopia efter original från 1698, renoverad 1785.
Upplagd på väv och rullad, lagad reva i övre del, vissa fläckar och nötningar, några smärre revor och småskador.
6163
2019-06-14