Linnés Wästgötaresa 1747
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
LINNÉ, CARL VON. Wästgöta-resa,... förrättad år 1746... Stockholm (uplagd på Lars Salvii bekostnad) 1747.
8:o (ca 193x114 mm.). (12), (1)-284, (20, sista sidan blank) s. 5 utvikbara graverade planscher av Carl Bergqvist (alla, plansch 1 med liten lagning i yttre marginal, enstaka brunfläckar), träsnitt i texten.
Senare brunt marmorerat skbd, guldpressad ram, kantförgyllning, rikt guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, i nedre fält initialerna H.D. i guld, röda snitt. (K. Hässlers bokbinderi, Stockholm). Enstaka brunfläckar. Överstruken namnteckning på gammalt försättsblad
Soulsby 218, Bring 157. Första upplagan.
Den ovanligaste av Linnés resor.
6212
2019-06-14