Stiernhielm om mått, mål och vikt

Klubbat för:

6000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

STIERNHIELM, GEORGE. Archimedes reformatus. Serenissimae reginae Sueciae consecratus:... Holmiae (typis Petri à Selov) utan år (1728).

Folio (ca 320x195 mm.). (64) s. 2 graverade planscher (alla).
Senare (1900-tal) halvpergament, guldornerad rygg, ryggtiteletikett i skinn. Ursprungliga stänkdekorerade omslaget medbundet. Inlagan endast lätt putsad.

Jämför Collijn 884-85 och Rudbeck: Peter van Selow (1925) nr 29 för 1644 års originalupplaga. De tre sista bladen i originalupplagan med verser av och till Stiernhielm samt ett utdrag ur bokens privilegiebrev omtrycktes inte i föreliggande upplaga, vilken utgavs av Carl Henrik Wattrang. Korn- och skrottabellen som i originalet är tryckt föreligger här graverad. Båda planscherna är signerade G. Fabritz.
Stiernhielm gjorde utöver sin författargärning även stora insatser inom mättekniken och år 1644 utgavs Archimedes Reformatus, som var den första naturvetenskapliga avhandlingen på svenska. Han lär ha varit den förste, som använde mikroskop i Sverige.

6200

2019-06-14