Svedman 21 originalakvareller ur Costume of Sweden
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-60 000 SEK
ORIGINALAKVARELLER AV CARL WILHELM SWEDMAN. 21 originalakvareller med fransk text till verket "Costume of Sweden", (publicerad 1823 i London av Rodwell and Martin med 22 litografier av D. Dighton utförda 1822, 46 s.). En av akvarellerna, "Le Guet, à Stockholm", är signerad "C. G [Guillaume] Swedman". Mått 290 x 220 mm.
+
Akvatint av kung Carl XIV Johan och drottning Desideria av Johan Fredrik Martin (H. Frölich, Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer, 1939 under Johan Fredrik Martin, I Porträtt, Kungliga, s. 171, nr. 2), mått 274 x 198 mm., och en akvarell med riksvapnet samt Carl Johans och prins Oscars initialer, sannolikt utförd av Swedman (akvatinten lätt nött, några veck och fläckar, mest i marginal, akvarell med några veck).
3 av planscherna i det tryckta verket, "Femme de la Province de Wester Gothie", Marchand de Poissons a Stockholm" och "Les Scaniens", återfinns inte bland förlagorna, däremot innehåller albumet två akvareller som aldrig blev litograferade och vilka således inte finns i den tryckta upplagan, "Une Lappone avec son Enfant" och "Un Lappon, dans son habit de Diamanche" (några akvareller med några enstaka småfläckar).
Folio (375x310 mm. för kassetten). Insatta i nytt hfrbd, lätt nött, rygg med titel i guld "SWEDISH COSTUMES - ORIGINAL DRAWINGS BY C. G. SWEDMAN- c. 1820", i modern kassett med skinnrygg, ryggen med samma titel i guld, akvarellerna löst monterade på gammalt lumppapper (1800-tal) efter "fotohörns-principen" (i hörnen).
Akvarellen, "Le Guet, à Stockholm" (Brandvakter), är känd i en variant i Stockholms Stadsmuseum, i vilken Swedman införlivat byggnader i bakgrunden.
Proveniens:
Möjligtvis gåva av konstnären till Carl XIV Johan och hans hustru Desideria
Philip Hofer (1898-1984), grundare och 1:e kurator på The Department of Printing and Graphic Arts vid Houghton Library, Harvard Universitet och sekreterare på Fogg Art Museum
Litteratur:
The Book Collector, 1960, s. 297
"Costume of Sweden" är en av Sveriges finaste "Kostymböcker" och kan betraktas som en länk mellan Johan Fredrik Martins gravyrer efter Pehr Hilleströms interiörskildringar av bondeliv och folkdräkter, utkomna 1800-09 med såväl engelska som franska titlar, och John Gustaf Sandbergs, Christian Didrik Forsells och Anders Abraham Grafströms praktverk Ett år i Sverige. Taflor av svenska almogens klädedrägt,, vilket utkom 1827-35. Swedman har hämtat figurerna från olika landskap såväl som Stockholm och skildrat dem i genreaktiga situationer i enstaka eller små grupper.
Carl Wilhelm Swedman, hovmålare, tecknare och grafiker och lärare vid Konstakademiens principskola, började sin karriär som ritbiträde till skeppsbyggmästaren Fredrik Henrik af Chapman vid Djurgårdsvarvet i Stockholm. Han skrevs in vid Konstakademien 1779 som Chapmans pupill. På rekommendation av Carl August Ehrensvärd blev han elev till Louis Masreliez vid modellskolan. 1787 deltog Swedman i akademiens pristävling med ett ämne ur Iliaden som belönades med den största Prix Medaille i Silfver. Han medverkade flitigt i akademiens utställningar 1787-1803 och belönades flera gånger med olika medaljer och hedersomnämnanden. I akademiens protokoll kan man utläsa att Swedman räknades till akademiens mest begåvade elever. Han blev agré 1796 och fick samma år efterträda Olof Fredsberg som tecknare vid akademiens principskola, en tjänst som han skötte fram till sin död. Han blev ledamot av Konstakademien 1800 och samma år utnämndes han till hovmålare. Swedman upprätthöll även efter inskrivningen kontakten med Chapman. En allegorisk komposition med dennes porträtt i helfigur utfördes som nyårshälsning 1803. Man vet att han besökte Karlskrona 1798 och 1804 för att besöka Chapman. Möjligtvis stod dessa besök i samband med förberedelserna för Chapmans bok Försök till en teoretiska afhandling att gifta åt linie-skepp deras rätta storlek och form, publicerad 1804, till vilken Swedman i en senare utgåva bidrog med illustrationer. 1805 utfärdades ett pass för Chapman och Swedman för "en ganska angelägen resa till Carlscrona." Under 1790-talet och långt in på 1800-talet utförde Swedman ett flertal akvareller och grafiska blad med anknytning til marinen. Till Johan Gabriel Oxenstiernas utgåva av Gustav III:s Skrifter i politiska och vittra ämnen, 1806 utförde Swedman ett antal illustrationer. Ett av Swedmans idag mest kända verk är en interiörbild i akvarell från Packhusinspektören Georg Ditrich Heimbergers hem på Karlbergsvägen 68 i Stockholm utfört omkring 1790, i vilken Heimberger och hans dotter, Eleonora Catharina, Swedmans hustru, är avporträtterade sittande i en rokokosoffa, Heimberger själv sovandes (privat ägo) (utst. kat., Nationalmuseum, 15 oktober 1987-6 januari 1988, Hemma i konsten, nr. 63, illustrerad, auktion, Bukowskis, 30 oktober-2 nov. 1984, nr. 411, pl. 84 (106000 kronor).
6148
2019-06-14