Tillaeus imponerande karta över Stockholm

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

TILLAEUS IMPONERANDE KARTA ÖVER STOCKHOLM. TILLAEUS, PETTER (1679-1754). General Charta öfwer Stockholm med Malmarne åhr 1733. Med kartusch i form av stort porträtt av Fredrik I, i ytterkanterna stadens kvartersnamn, gatunamn, apotek m.m. listade.

Graverad handkolorerad karta uppfodrad på väv i 49 delar, med kartusch, stort porträtt föreställande Fredrik I, i ytterkanterna stadens samtliga kvartersnamn, gatunamn, apotek mm. i listor. Mått 1620 mm x 1975 mm.
Troligen andra tryckningen, 1734 eller senare, dock inte senare än 1770.

Kartan trycktes första gången 1733 i 12 blad och graverades av E. Geringius (elev till J. van Aveelen) och C. E. Bergquist. Geringius graverade även porträttet på kung Fredrik I efter en målning av Martin Meytens. Den trycktes då okolorerad.

Initiativtagare till den karta, som är den första oficiella kartan över Stockholm, var stadsingeniören Petrus Tillaeus. På hemställan från stadmyndigheterna fick Tillaeus år 1731 ett s k kungligt privilegium att under tio år utge en karta över Stockholm. T. bjöd ut kartan i till allmänheten i form att ett abonnemang, som kostade 1 dukat, bestämde man sig inte för denna förbeställning utlovades, att senare förvärv inte skulle kunna göras för under 2 dukater)(2) Som belöning för sitt kartarbete fick T 1750 2000 daler silvermynt. Utgivningsrätten hade förlängts 1734.

Petrus (Petter) Tillaeus, (även Tillæus och Tilæus) född 1679 i Falun, död 11 februari 1754 i Stockholm, var en stadsingenjör, rådman och kartograf i 1700-talets Stockholm. Under sin tjänstetid som stadsingenjör producerade han ett antal mycket exakta kartor över staden. 1731 fullbordade han i skalan 1:4 000 en General Charta öfwer Stockholm med Malmarne (den så kallade "Tillæi karta"). Kartan fick, på stadsmyndigheternas förord, kungligt privilegium för tio år. Med låneunderstöd av staden trycktes denna karta i koppargravyr 1733, och 1750 erhöll Tillaeus en belöning av staden i form av 2000 daler. Kartan var den dittills största väggkarta, som utgetts över Stockholm. Den trycktes i 12 blad med hjälp av 12 tryckplåtar som sedan fogades samman.
Under 1800-talet antog man att det var en verklighetstrogen avritning av Stockholm men senare forskning har visat att Tillaeus även arbetat in flera stadsplaneförslag som ej kom att verkställas. På Stockholmskällan finns samtliga 12 kartblad. Kartan innehöll inte bara gator och torg utan även stadens kvarter samt apotek, väderkvarnar och skolor som listas upp i kartans tättskrivna marginal. Kartan trycktes om till den stora Stockholmsutställningen 1897 och en ny edition av kartan utgavs 1925 av Nils Pallin.

Kartan består av 12 stycken graverade kopparplåtar i storleken - - - .Hela kartan mäter 190 x 150 cm.

En av de mest imponerande och intressantare Stockholmskartorna. Kartan finns reproducerad i en mångfald olika storlekar och utföranden och den intar en central plats i Stockholms kartografi.

Mer information om bakgrunden till kartan kan lämnas på begäran.

6171

2019-06-14