Eric Johansson ur portfolio Hunger 1924
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
2 000-3 000 SEK
ERIC JOHANSSON (Tyskland/Sverige 1896-1979). Ur portfolion Hunger (1924), signerad Eric i trycket, litografi, bladmått ca 49x33 cm. Gulnader, reva/veck.
HISTORIK:
Portfolion Hunger, innehöll 7 originallitografier av: Künstlerhilfe Otto Dix, George Grosz, Eric Johansson, Käthe Kollwitz, Otto Nagel, Karl Völker, Heinrich Zille. Für Die Internationale Arbeiterhilfe. Neuer Deutscher Verlag Berlin, 1924.
Lä,s mer
6078
2019-12-11