Karl XIV Johan signerad handling som Bernadotte
Klubbat för:
2400 SEK
Utropspris
3 000-4 000 SEK
KARL XIV JOHAN (1763-1844), kung av Sverige 1818.
Egenhändigt undertecknad handling J. Bernadotte (som general) på franska, på brevpapper Republique Française, ställt till Alexandre Berthier, krigministern. Bernadottes signatur i rehausserad i guld.
Daterad generalhögkvareret 12 Brumaire an 10 de la République (3 november, 1801), omfattar 2 1/2 s. i folio (320x203 mm.). Bernadotte skriver bl.a. om att en bomb slängdes på Napoleon och Josephines vagn. Har varit vikt. Några småfläckar.
6192
2019-12-11