Med signerad etsning av Bruno Liljefors 1929
Klubbat för:
3200 SEK
Utropspris
4 000-5 000 SEK
RUSSOW, K. E. Bruno Liljefors. En studie. Stockholm (C. E. Fritzes Kungl. Hovbokhandel) 1929.
4:o (ca 312x230 mm.). 1 signerad etsning Bruno Liljefors, färgplanscher och andra illustrationer. Främre omslag medbundet.
Välbevarat mörkgrönt hfrbd, marmorerade pärmpapper, guldornerad rygg med fem upphöjda bind, övre guldsnitt, annars oskuren (P. A. Norstedt & Söners bokbinderi, Stockholm). Upplaga tryckt på lumppapper i 125 numrerade ex., detta nummer 20.
6037
2019-12-11