Samlingar för Nordens fornälskare av Sjöborg

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

6 000-7 000 SEK

(3). SJÖBORG, N. H. Samlingar för Nordens fornälskare, innehållande inskrifter, figurer, ruiner, verktyg, högar och stensättningar i Sverige och Norrige, med planscher. I-III. Stockholm (Fr. B. Nestius - J. Hörberg) 1822-30.

4:o. 1 kolorerad kopparstucken frontispis Elias Martin ("Runsten i parken vid Dagsnäs"), 1 litograferat titelblad (i del 2), 1 litograferad frontispis, graverad extraplansch "Saleby-stenen vid Dagsnäs", 138 delvis dubbelsidiga litograferade planscher, flertalet i del I kolorerade (alla, delvis dubbelnumrerade, delvis brunfläckade).
Samtida brunt marmorerat skinnband (d. I), resp. samtida bruna hfrbd m. marmorerade pärmpapper (d. II-III), delvis m. lagningar i falsarna, sparsamt guldornerade blekta ryggar med nya mörkröda titeletiketter, gula snitt. Sista textbladet i del III lagat i yttre marginal. Enstaka brunfläckar. Namnteckning på försättsbladet till del I Matth Ziedner. Exlibris Elof Förberg. 3 vol.

Komplett exemplar med den av Elias Martin graverade frontispisen till del I (Runsten i parken vid Dagsnäs), vilken ofta saknas, samt den graverade extraplanschen Salebystenen vid Dagsnäs i del I.
Matthias Ziedner (1785-1859), kunglig hovpredikant, kyrkoherde i Uppsala ärkestift.
Elof Förberg (1851-1923), hovtandläkare, boksamlare. Hans exlibris är tecknat av David Ljungdahl och utförd som etsning 1911.

6101

2019-12-11