Tönsberg Norska nationaldräkter 1852

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

6 000-8 000 SEK

TÖNSBERG, NILS CHRISTIAN (utgivare). Norske nationaldrägter. Christiania (paa udgiverens forlag) 1852.

Folio. (6, inklusive kromolitograferat titelblad), (1)-54, (6, musik) s. Kromolitograferat titelblad, 33 kromolitografier efter Johan Fredrik Eckersberg och andra (alla, enstaka brunfläckar, texten enstaka brunfläckar eller fläckar i vitt, några textblad lätt bruntonade eller med svag missfärgning från plancherna). Text på norska tyska och engelska.
Samtida brunt klotband, nött, titel i guld på främre pärm, blank rygg med småskador i övre och nedre kant. Namnstämpel på försättsbladet Christian Tamm.

Lipperheide 1050.
De sista 6 sidorna är folkvisor från Hallingdal, Norske fjeldmelodier av Ole Bull. Sällsynt.

Provenance: Clas Anton Tamm (1807-1866), Tvetabergs herrgård. Verket finns med i den handskrivna katalogen över Tamms bibliotek (i Kungliga Biblioteket, Stockholm).

6147

2019-12-11