42 brev från Jan Myrdal till Ingmar Björkstén
Klubbat för:
8500 SEK
Utropspris
5 000-6 000 SEK
JAN MYRDAL - SAMLING BREV TILL INGMAR BJÖRKSTÉN. 42 brev och några kort till Ingmar Björkstén från Jan Myrdal, från 1976 - 1985, många med två sidor, samtliga undertecknade, flertalet maskinskrivna. Några även signerade av Gun Kessle, Myrdals hustru.
Breven behandlar bl.a. politik, recensioner, kommande artiklar och böcker. Flertalet daterade i Fagervik, men även Lanchow och Tsingtao i Kina, Riyjadh och Nice.
I ett brev daterat 8/10 -87 skriver Jan Myrdal: "Kära Ingmar. Recensionen i Sv. D. i dag är för mig avgörande. Den är oförlåtlig. Tonen är den mot mig i Sv. D. brukliga sedan Buster [Gustaf von Platen] lämnade. --- Detta förändrar inte min vänskap för Dig. Men jag ser tidningen som en fiendetidning och handlar därefter."
Ingmar Björkstén (1936-2002), född i Finland, kulturchef på Svenska Dagbladet 1981-1991, kulturråd vid svenska ambassaden i Washington 1991-1996.
Jan Myrdal (1927-2020), författare, son till Alva Myrdal och Gunnar Myrdal, bror till Sissela Bok och Kaj Fölster. Jan Myrdal framträdde som rabulist i ett politiskt medvetet 1950-tal med satiriska romaner som Jubelvår (1955) och Badrumskranen (1957). Hans radikala hållning gjorde honom till en central gestalt i 1960-talets vänsterrörelse, och han var en ofta sedd demonstrant och mötestalare. Han framstod som den idealt intellektuelle, som inte var estet utan en globalt orienterad skriftställare i folkets tjänst. (NE).
6138
2020-12-10