Artur Sjögren originalomslag till Strindberg
Klubbat för:
2600 SEK
Utropspris
4 000-5 000 SEK
SJÖGREN, ARTUR. Originalgouache för omslaget till August Strindberg, Blomstermålningar och Djurstycken. Goache på papper, monogramsignerad. Ca 185x120 mm. Med anvisningar om ändringa à tergo. Litet veck. Skriften utkom första gången 1888, detta är till en senare upplaga 1907 eller 1909.
Proveniens: Björn Mattsén, Mariehamn.
6089
2020-12-10