Ludvig Kumlien Strindbergkarikatyr 1910
Klubbat för:
8500 SEK
Utropspris
4 000-5 000 SEK
STRINDBERG. KUMLIEN, LUDVIG. Stormningen 1910. Strindbergkarikatyr. Signerad tuschteckning på papper, daterad 1910. Ca 325x220 mm. Med dedikation i blyerts: "Till min bokmeaecenat Kalle Börjesson. Med tack för alla berömda böcker vännen L. Kumlien". Ett par lagade kantrevor, några smärre veck.
Rör Strindbergsfejden.
Proveniens: Börje Börjessons samling.
6088
2020-12-10