Toilettebord stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
TOILETTEBORD, stockholmsarbete i rokoko, av Bartel Creutz (mästare i Stockholm 1754-96), signerat H.CREVTZ samt Stockholms snickarämbetets sigill, fanerat med valnöt och amarant, förgyllda beslag, inredning med fack och spegel, höjd 77, 74x42
Skador och lagningar
100105
2011-09-05