Kabinettskåp barock sannolikt Flandern

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

KABINETTSKÅP, barock, 1600-talets slut, sannolikt Flandern, fanerat med valnöt, ebenholts och ben, beslag av mässing, inredning med miniatyrscen och speglar, höjd 79, 137x55
PROVENIENS: Kabinettskåpet härstammar från Bergerac, Dordogne, Frankrike
HISTORIK: Ett liknande kabinettskåp finns enligt uppgift på Rijksmuseum i Amsterdam.

renoverat och kompletterat, mindre skador, senare benställning

100111

2011-09-06