Nils Andersson oljemålning

Nils Andersson oljemålning
Nils Andersson oljemålning
Nils Andersson oljemålning
Nils Andersson oljemålning
Nils Andersson oljemålning
Nils Andersson oljemålning

Klubbat för:

5 200 SEK

Arviointi

6 500 SEK

Kuvaus

ANDERSSON, Nils (Kättiistad socken, Östergötlands län 1817-1865 Waxholm): Gubbe säljande fastlagsris (påskris), signerad och daterad N. Andersson 1848, olja på duk, orginalspännram, 11,5x31, samtida förgylld och ornamenterad ram

PROVENIENS: Herr Notarien Lundberg (från åtminstonde 1850)

LITTERATUR: E. Hultmark, Kungl Akademien för de fria konsterna. Utställningar 1794-1887, 1935, s9 under 1850, nr 226 "Gubbe säljande fastlagsris"

UTSTÄLLD: Stockholm, Konstakademien 1850, nr.226

Fastlagsris är en gammal sed som använts i Sverige sedan 1600-talet. Enligt denna skulle man risa (piska) varandra på fettisdagen eller på långfredagens morgon som en symbolisk påminnelse om Jesu lidande. Under 1700 talets senare del blev fastlagriset också ett prydnadsris smyckat med färgglada pappersremsor med rim. Sedan åtminstonde mitten av 1800 talet, alltså under samma tid då den aktuella målningen tillkom, ersattes dessa med färgade fjädervippor av hönsfjädrar. Den aktuella målningen kan följdaktligen vara en av de första avbildningarna i svensk konsthistoria av denna än idag levande tradition.

Kuntoraportti

100458

Päivämäärä:

2011-09-14