Karl XII:s bibel
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARL XII:s BIBEL, Biblia, thet är All then Heliga Skrift på swensko, efter konung Carl then Tolftes befalning, Stockholm 1703, 1702, med graverat extra titelblad, graverat porträtt av Karl XII, 8 graverade kartor och planscher, delvis samtida svart skinnband, beslag av mässing med konungens monogram, konungens blindpressade monogram under kunglig krona
Vissa skador, några lagningar, några defekter, vissa uppfodrade planscher, något fläckad, delvis fuk
102034
2011-09-19