Bordsur med kvicksilverpendel
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSUR, Frankrike 1800-talets andra hälft, verk av mässing signerat Marti & Cie (verksamma från 1850), Paris, kompensationspendel med kvicksilver, halvslag, glasat fodral av förgylld mässing, höjd 36,5 cm
Förgyllningen med smärre fläckar
102518
2011-09-25